O projekcie / Aktualności
Rusza projekt „współ / kultura, vol. 3” – spotkania z mieszkańcami
Siemianowickie Centrum Kultury po raz drugi bierze udział w programie Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne”. Pierwszy raz mieliśmy okazję uczestniczyć w programie DK + w roku 2018. W roku kolejnym zrealizowaliśmy podobną inicjatywę ze środków własnych instytucji. Od tego czasu rzeczywistość uległa znacznym zmianom, dlatego zasadnym jest ponowny udział SCK i mieszkańców Siemianowic w tej inicjatywie w roku 2023. Zadanie pn. „współ / kultura, vol. 3”, na realizację którego otrzymaliśmy dofinansowanie, zakłada:
– przeprowadzenie diagnozy społecznej
– podanie jej wyników diagnozy do publicznej wiadomości
– rozpisanie i rozstrzygnięcie konkursu na inicjatywy lokalne w zakresie kultury
– dofinansowanie i przeprowadzenie wyłonionych w konkursie inicjatyw.
Działania w ramach projektu „współ / kultura, vol. 3” są adresowane do wszystkich zainteresowanych mieszkańców Siemianowic, a także innych osób związanych z Siemianowicami, ale zarówno w etapie badawczym, jak i etapie konkursowym szczególny nacisk będzie kładziony na rozpoznanie potrzeb i potencjału kulturotwórczego 3 grup docelowych:
– społeczność dzielnic bez ośrodka kultury (Bańgów i Przełajka)
– społeczność dzielnic i osiedli zagrożonych wykluczeniem społecznym (Centrum, Laurahutte, Hugo, Nowy Świat)
– społeczność ukraińska i osoby świadczące pomoc obywatelom Ukrainy.
Wytypowane grupy będą badane w kontekście możliwości ich współdziałania z Siemianowickim Centrum Kultury oraz w perspektywie ich integrowania z innymi grupami, a także zbadanie potencjału kulturotwórczego badanych grup.
W etapie diagnostycznym pragniemy zaprosić mieszkańców i osoby zainteresowane projektem na spotkania z ekspertami zewnętrznymi i pracownikami SCK. Spotkania będą miały luźną i przyjazną formułę grup fokusowych, nie trzeba się na nie wcześniej rejestrować, ani w żaden sposób przygotowywać.
Znane są już pierwsze terminy spotkań, serdecznie zapraszamy!
Dzielnice bez ośrodka kultury – BAŃGÓW i PRZEŁAJKA
26 kwietnia (środa), g. 18.00 – Szkoła Podstawowa nr 16, ul. Szymanowskiego 11
Dzielnice zagrożone wykluczeniem – CENTRUM, LAURAHUTTE, HUGO, NOWY ŚWIAT
10 maja (środa), g. 18.00 – Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Szkolna 15
Społeczność UKRAIŃSKA
26 kwietnia (środa), g. 18.00 – SCK – Willa Fitznera, ul. Fitznerów 3
16 maja (wtorek), g. 18.00 – SCK – Jarzębina, ul. Wierzbowa 2
Jeżeli należysz do jednej z powyższych grup i / lub chcesz zaangażować się w projekt na etapie diagnostycznym lub konkursowym – zachęcamy do przyjścia na wybrane spotkanie. W razie pytań lub wątpliwości – zapraszamy do kontaktu:
(32) 228 72 80, sekretariat@siemck.pl
——–
Współ / kultura 2019
współ / kultura 2019 – II edycja konkursu
Projekt współ/kultura jest partycypacyjnym projektem prowadzonym przez Siemianowickie Centrum Kultury w Siemianowicach Śląskich. Celem projektu jest wyłonienie, dofinansowanie i zrealizowanie kulturalnych lub społeczno-kulturalnych inicjatyw lokalnych w ramach naboru prowadzonego w formie konkursu. Nabór wniosków – propozycji inicjatyw – kierowany jest do osób indywidualnych oraz grup formalnych i nieformalnych, które są gotowe do podjęcia wyzwania, jakim jest prowadzenie nowatorskich działań animacyjnych pobudzających mieszkańców Siemianowic Śląskich do aktywnego udziału w lokalnym życiu kulturalnym.
Jeśli masz ciekawy pomysł na inicjatywę kulturalną i chęć współrealizowania swojej inicjatywy z Siemianowickim Centrum Kultury w Siemianowicach Śląskich – ten konkurs jest właśnie dla Ciebie.
WYNIKI KONKURSU WSPÓŁ/KULTURA 2019
Komisja konkursowa po zapoznaniu się z projektami złożonymi w konkursie WSPÓŁ/KULTURA 2019, organizowanym przez Siemianowickie Centrum Kultury rekomenduje dofinansowanie następujących projektów:
- „Portret Siemianowiczanina” – autorka: Monika Bilska
- „Poznaj Siebie” – autorki: Aleksandra Kuczek, Zuzanna Borucka
- „FamilijnySzpil” – autorzy: Anna Rutkiewicz, Karolina Ossysek, Bartosz Dudzik, Konrad Kobylewski, Anna Ciążyńska
- „Sobota w kosmosie” – autor: Jan Wieczorek
- „Muzyka po naszymu” – autorka: Dagmara Apolinarska – Pres
- „Twórczy bajtel” – autorka: Anna Hajduk
Wymienionych autorów prosimy o kontakt w celu korekty budżetu oraz zakresu
i harmonogramu projektu.
Dodatkowych informacji udziela Biuro Projektu:
SCK – Bytków, ul. Niepodległości 45, Siemianowice Śląskie
(32) 228 72 80
współ / kultura w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne – I edycja konkursu (zakończona)
współ/kultura w pierwszej edycji była projektem realizowanym przez Siemianowickie Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.
Pierwszy etap projektu polegał na przeprowadzeniu diagnozy w obrębie 3 wybranych grup docelowych.
Badane były możliwości współdziałania mieszkańców z Siemianowickim Centrum Kultury oraz ich potencjał kulturotwórczy. Badania w formie grup fokusowych przeprowadzili wspólnie: eksperci Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, pracownicy SCK oraz przedstawiciele społeczności lokalnej.
Wyniki badań wraz z diagnozą z nich wynikającą są dostępne w formie elektronicznej w zakładce Do pobrania / linki.
Drugim etapem projektu był konkurs na inicjatywy lokalne. Mieszkańcy, na podstawie wyników diagnozy oraz własnych zainteresowań, inspiracji, obserwacji i doświadczeń zgłaszali swoje pomysły na lokalne projekty kulturalne. Kwota środków przyznanych na realizację wyłonionych projektów przez Narodowe Centrum Kultury wynosiła 22000 zł. Wkład własny Siemianowickiego Centrum Kultury wyniósł 3000 zł, a zatem łączna kwota dofinansowania wszystkich wybranych projektów wynosiła 25000.
Konkurs adresowany był szczególnie do diagnozowanych grup docelowych, a także do osób, które chciałyby zrealizować projekt na rzecz wymienionych w diagnozie grup docelowych.
Kolejny etap projektu był już wcielaniem pomysłów w życie. Od lipca do listopada 2018 r. autorzy wyłonionych w konkursie inicjatyw realizowali swoje projekty przy wsparciu Siemianowickiego Centrum Kultury.
O poszczególnych projektach zrealizowanych w 2018 roku można przeczytać w poświęconych im zakładkach.
Powodzenie projektu skłoniło SCK do podjęcia się jego kontynuacji w kolejnym roku, tym razem ze środków własnych instytucji