Kryptonim Rybak

Zapraszamy do oglądania internetowego serialu społecznościowego, który powstał podczas projektu „Kryptonim Rybak”.

Serial znajdziesz na naszym kanale na YouTube ▶ KLIK


Kryptonim „RYBAK” – grant dla SCK z programu „Kultura w Sieci”

Z ogromną radością chcieliśmy poinformować, że Siemianowickie Centrum Kultury znalazło się w elitarnej grupie instytucji, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury.

To największy program grantowy uruchomiony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Jego celem było finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line. Był to element tzw.  „tarczy antykryzysowej” w obszarze  podmiotów zajmujących się działalnością kulturalną i grupie artystów.

„Kultura w sieci” spotkała się z ogromnym, największym w historii programów dotacyjnych NCK, zainteresowaniem: do programu zgłoszono prawie 6000 wniosków. Z prawdziwą satysfakcją informujemy, że projekt Siemianowickiego Centrum Kultury znalazł się na wysokiej 298 pozycji na 1182 przyznanych dotacji i 5948 złożonych wniosków. Kwota dofinansowania – to 17.000  złotych.

Kryptonim „Rybak” – jest internetowym serialem społecznościowym, działaniem absolutnie nowatorskim.

Zadanie Kryptonim „Rybak” polegało na społecznościowym, partycypacyjnym stworzeniu serialu fabularnego, gatunkowo oscylującego pomiędzy takimi konwencjami jak serial kryminalny, fantastyczny, komediowy i paradokumentalny. Zadanie zakładało tworzenie utworów audiowizualnych w ścisłej współpracy instytucji ze społecznością lokalną oraz przy zaangażowaniu i wsparciu profesjonalnych artystów oraz filmowców. Założyliśmy stworzenie kilku odcinków serii, które były sukcesywnie emitowane w mediach społecznościowych. Kanwą dla znacznej części wątków serialu stały się śląskie podania, legendy i motywy opisane w licznych publikacjach naukowych i popularyzatorskich.