SCK – Willa Fitznera

  SCK – Willa Fitznera

  ul. Fitznerów 3

  41- 100 Siemianowice Śląskie

  k.bogdol@siemck.pl

  https://www.facebook.com/WillaFitznera

  Telefon

  (+48) 32 763 27 34

  Krzysztof Bogdoł – Kierwnik Willi Fitznera tel. 506 002 705

  Rezerwacje

  k.bogdol@siemck.pl

  Biuro/ punkt sprzedaży biletów

  Poniedziałek – Piątek w godz. 8.00-16.00
  oraz podczas trwania imprez, zgodnie z informatorem

  Kawiarnia „Fitzner Cafe”

  Środa- Niedziela w godz. 16.00-22.00
  oraz podczas trwania imprez, zgodnie z informatorem

  Informacja: (+48) 32 763 27 39

  Odrestaurowana i oddana do użytku w 2010 roku zabytkowa willa sławnego przemysłowca Wilhelma Fitznera to doskonałe miejsce na kameralne, ale często bardzo prestiżowe, koncerty i spotkania. Sala widowiskowa na ok. 60 miejsc siedzących (mogąca także pełnić funkcję sali balowej) zachwyca gości elegancją i kunsztownością zdobień oraz dekoracji. Do dyspozycji odwiedzających jest także kawiarnia.

  Willa Fitznera uważana jest za ozdobę Siemianowic Śląskich i perłę architektoniczną centrum miasta. W roku 2010 obiekt, po latach stopniowego niszczenia, dzięki kompletnej renowacji – zapoczątkował swą drugą młodość. Wspaniale odrestaurowany budynek jest obecnie ośrodkiem Siemianowickiego Centrum Kultury, w którym odbywają się różnego typu wydarzenia kulturalne. Niektóre z nich – jak np. cykle „Czwartkowe wieczory kulturalne”, „Znani Siemianowiczanie” i „Muzyczny Elementarz Malucha” – zdążyły już trwale wpisać się w kanon siemianowickiego życia kulturalnego. Na poddaszu Willi swą siedzibę ma także prężnie działająca Grupa Plastyczna „Spichlerz ‘86”.

  Fitznerowie, którym zawdzięczamy istnienie Willi, byli niegdyś jedną z najznamienitszych rodzin w mieście. Na pozycję tę pracowali jednak latami. Senior rodu, Wilhelm Fitzner, przybył na Górny Śląsk z Brunszwiku jako prosty rzemieślnik. W połowie XIX w. zdecydował się wybudować kuźnię przy hucie Donnersmarcków, aby wkrótce potem rozpocząć w pełni niezależną karierę biznesową. Założony przez niego w 1868 r. zakład, zajmujący się produkcją śrub, nitów i nakrętek, a znany w wieku XX pod nazwami „Fitznerowska Fabryka Śrub i Nitów” i „Siemianowicka Fabryka Śrub i Nitów”, funkcjonuje pod dziś dzień pod nazwą „Fabryka Elementów Złącznych”. Wilhelm Fitzner utworzył także słynną „Fabrykę Kotłów Parowych”, która po II wojnie światowej została znacjonalizowana i przekształcona w Zakłady Naprawy Czołgów, następnie Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne nr 1, a wreszcie – Wojskowe Zakłady Mechaniczne. Spadkobiercy Wilhelma Fitznera zdołali pomnożyć majątek zgromadzony przez nestora rodu i ugruntować pozycję rodziny w regionie.

  U swoich początków (czyli w latach 1859-1883) sama Willa Fitznera była budowlą dość skromną – parterową. Z biegiem lat, dzięki kolejnym przebudowom (m.in. nadbudowaniu piętra), posiadłość stawała się okazalsza, aby wreszcie zyskać kształt czarownego pałacyku. Nieco eklektyczny budynek jest wzorowany na willach śródziemnomorskich, które architektonicznie nawiązują w pierwszym rzędzie do wzorców antycznych. W roku 1901 znaczną część posiadłości Fitznerów strawił pożar. Trwająca około dwu lat odbudowa przyniosła kolejne przemieszczenia w koncepcji architektonicznej budynku. Szczegółowy i fachowy opis kolejnych przeobrażeń oraz obecnego stanu architektonicznego Willi daje Małgorzata Derus w artykule „Z dziejów Willi Fitznera” dostępnym na stronie internetowej www.siemianowice.pl.

  Wiek XX był wiekiem popadania Willi w ruinę. Podczas drugiej wojny światowej budowlę użytkowała Aktiengesellschaft FERRUM Werk Laurahütte. Willa została rozparcelowana na mieszkania. Po wojnie jurysdykcję nad budynkiem przejęła Huta „Jedność”, a następnie część parterowa Willi trafiła w ręce prywatne.

  Gmina Siemianowice jest w posiadaniu Willi Fitznera od roku 2009, w którym to rozpoczęły się prace renowacyjne i powstała koncepcja nadania obiektowi obecnej funkcji i znaczącego miejsca na kulturalnej mapie Siemianowic.

  Willa Fitznera oferuje

  Koncerty muzyki klasycznej, rozrywkowej w klimatycznej sali na 60 osób, spotkania, warsztaty, wernisaże, wynajem sali konferencyjnej, zwiedzanie pomieszczeń XIX willi z przewodnikiem (po wcześniejszym uzgodnieniu).

  Regulamin SCK- Willi Fitznera w trakcie zagrożenia epidemicznego

  Do dyspozycji

  • Sala balowa (widowiskowa) na 50 – 70 osób
  • Ogród zimowy na 20 osób

     

     

   

  Cennik wynajmu pomieszczeń Siemianowickiego Centrum Kultury na rok 2024
  Lista sprzętu audiowizualnego na wyposażeniu SCK Willa Fitznera