Karbidka 2022

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

W dniach 21-22 października Siemianowickie Centrum Kultury – Park Tradycji zaprasza do udziału w X edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form „Karbidka 2022”.

Festiwal Teatralny Małych Form KARBIDKA został zainicjowany w Siemianowickim Centrum Kultury w 2013 roku. Organizacja festiwalu jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę prezentacji, promocji i popularyzacji teatru w społeczeństwie. KARBIDKA stała się miejscem prezentacji, którego brakuje dla wielu grup, teatrów, artystów. Twórców, którzy częstokroć mogą pochwalić się bogatym dorobkiem artystycznym, lub artystycznym wykształceniem, ale nie mają możliwości uczestnictwa w festiwalach teatrów zawodowych, bo takimi nie są. Na przeglądach ukierunkowanych dla młodych twórców brakuje dla nich miejsca, bo… są zbyt profesjonalni. Istnieje wiele teatrów o bogatym repertuarze, czasami z własną sceną i zapleczem, którzy próbują zerwać z „bylejakością” i  pejoratywnie  określaną „amatorszczyzną”. Ludzie, którzy w teatrze, w sztuce postrzegają sens, ideę, możliwość komunikacji. Właśnie dla takich teatrów – zaangażowanych, tworzonych przez ludzi z pasją, wiedzą, chęcią do pracy nad spektaklem, teatrem skierowany jest nasz festiwal.

Festiwal ma charakter konkursowy, stąd też udział jury. Za każdym razem osoby oceniające występujących są wyjątkowymi postaciami związanymi z życiem teatralnym –  dyrektorzy publicznych teatrów, kierownicy literaccy, redaktorzy, niezależni twórcy o bogatym dorobku artystycznym. Podczas trzech pierwszych edycji zaszczycili nas m in.: Dariusz Miłkowski – Dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie, Dariusz Wiktorowicz – dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Dzieci Zagłębia, Adam Kowalski – Zastępca Dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach, Aleksandra Czapla-Oslislo – kierowniczka literacka i rzeczniczka prasowa Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Podczas jednego dnia festiwalu prezentuje się tylko kilka wybranych zespołów z nadesłanych zgłoszeń. Dzięki temu KARBIDKA jest wydarzeniem wyjątkowym i poniekąd elitarnym.

W poprzednich edycjach występowali artyści m in. z Wrocławia, Będzina, Orzesza, Częstochowy, Katowic, Krakowa, Stalowej Woli. Teatry prezentują różny rodzaj wypowiedzi artystycznej – monodramy, kreacje zbiorowe, teatry słowa, ruchu.

Regulamin oraz karta zgłoszeniowa:

REGULAMIN – KARBIDKA – 2022

październik 21 2022

Szczegóły

Data: 21 października 2022
Godzina: 16:00
Cena biletu: 20zł
Kategoria: , ,

Miejsce

SCK Park Tradycji

ul. E. Orzeszkowej 12
Siemianowice Śląskie, 41-103

+ Google Map

Telefon:

(32) 765 27 40

Organizator

Siemianowickie Centrum Kultury
Telefon: 32 228 72 80
E-mail:
WWW: Przejdź do strony
Skip to content