Wystawa „Rozmowy o dziedzictwie niechcianym”

Ładowanie Wydarzenia

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Rozmowy o dziedzictwie niechcianym” stworzonej przez Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa
Industrialnego Kongres Ochrony Zabytków. W ramach wydarzenia członkowie Stowarzyszenia opowiedzą o swoich działaniach związanych z
ochroną zabytków, przybliżą zidentyfikowane problemy, odpowiedzą na Państwa pytania.

Podczas wernisażu porozmawiamy o tym, czym właściwie jest dziedzictwo niechciane, jak je współcześnie postrzegamy, z jakimi wyzwaniami oraz perspektywami wiąże się działanie na rzecz jego ochrony, zachowania i nadania nowych funkcji. Te wszystkie obszary omówimy na podstawie praktycznych przypadków zabytków industrialnych omówionych w Raporcie o problemach dziedzictwa przemysłowego stworzonego w ramach projektu Udostępniamy dziedzictwo.

Opowiemy też więcej o najnowszym projekcie stowarzyszenia Parowozownia Katowice – Nowe życie dla zabytku i społeczności lokalnej.

Wystawa pt. „Rozmowy o dziedzictwie niechcianym” jest częścią realizowanego przez SODI Kongres Ochrony Zabytków projektu „Udostępniamy Dziedzictwo. Rzecz o dziedzictwie niechcianym i niechcianych odbiorcach”. Wystawa jest mariażem obrazu i merytorycznego rozpoznania rozważanej problematyki, wprost przekazanej odbiorcy. W jej ramach zidentyfikowano podstawowe problemy dotyczące dziedzictwa industrialnego, jego społecznego i miastotwórczego znaczenia, wagi poszczególnych obiektów i świadomości o nich. Podstawą do ich określenia były praktyczne obserwacje, działania interwencyjne oraz rzecznicze członków, sympatyków i współpracowników Stowarzyszenia. Tłem projektu jest wystawa pt. „Hasiok” obrazująca dziedzictwo bezpowrotnie utracone.

Dziedzictwo industrialne – część lokalnej tożsamości wyróżniającej Górny Śląsk na tle innych regionów Polski, niegdyś dźwignia gospodarcza budująca silne i dumne społeczeństwo. Jako materia nieożywiona – budynek, maszyna, instalacja – tak samo jak sztuka wywołuje emocje i pozwala obcować z historią, uczy o niej lepiej niż najlepszy podręcznik. Na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci kwestia zachowania i eksponowania lokalnego dziedzictwa związanego z głównym budulcem górnośląskich miast – przemysłem, była raczej chaotycznym procesem polegającym na wybiórczym traktowaniu poszczególnych obiektów i ich wyposażenia, czego efektem była utrata wielu cennych elementów industrialnego krajobrazu.

luty 01 2023

Szczegóły

Data: 1 lutego (śr..)
Godzina: 18:00
Kategoria: , ,

Miejsce

SCK Park Tradycji

ul. E. Orzeszkowej 12
Siemianowice Śląskie, 41-103

+ Google Map

Telefon:

(32) 765 27 40

Organizator

Siemianowickie Centrum Kultury
Telefon: 32 228 72 80
E-mail:
WWW: Przejdź do strony
Skip to content