Wykład Leszka Jodlińskiego

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.
Sylwetka historyka sztuki Leszka Jodlińskiego

Siemianowickie Centrum Kultury-  Zameczek, Stowarzyszenie WRAZIDLOK i Miejska Biblioteka Publiczna im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich zapraszają 16 września godz. 18.00 na wykład Leszka Jodlińskiego – politologa, historyka sztuki, muzeologa. Wykład Śląscy Żydzi dedykowany będzie losom społeczności niemieckojęzycznych Żydów, którzy mieszkali na terenie Górnego Śląska i których historia zawiera się symbolicznie między rokiem 1812 i 1945. Wstęp wolny.

Pierwsza z nich wiążę się z edyktem emancypacyjnym króla Fryderyka Wilhelma, który nadawał prawa obywatelskie Żydom w Prusach. Sprzyjał on asymilacji Żydów na terenie m.in. Górnego Śląska i w jakimś stopniu zdefiniował ich późniejszą pozycje i miejsce w społeczeństwie niemieckim, aż do 1933 roku.  Data 1945 roku jest wyłącznie symboliczna, bo przedstawione losy żydowskich mieszkańców Górnego Śląska na tej dacie się kończą, by dać początek opowieści o ich losach po II wojnie światowej, zanosząc ze sobą pamięć Górnego Śląska. 

Wykład odwoływać się będzie do postaci, których losy złożyły się na książkę Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska. Wykład ilustrowany będzie materiałami archiwalnymi.

Wykłady odbędą się  ramach projektu „Biblioteka blisko Człowieka” – konkursu na inicjatywy oddolne „Przyjdź do nos, jest blisko”,który realizuje Miejska Biblioteka Publiczna im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich.

Wykłady dofinansowane ze środków Ministra Kultury i  DziedzictwaNarodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.   na lata 2021 – 2025 Priorytet 4. Kierunek interwencji 4.1.
BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.

 

wrzesień 16 2022

Szczegóły

Data: 16 września 2022
Godzina: 18:00
Cena biletu: FREE
Kategoria: , ,

Miejsce

SCK Zameczek

ul. Oświęcimska 1
Siemianowice Śląskie, 41-103

+ Google Map

Telefon:

(32) 204 11 27

Skip to content