Urszula Makosz z Zespołem „Pieśni Żydów Sefardyjskich”

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.
artystka w czerwonej sukni - plakat wydarzenia

Zapraszamy Państwa na koncert Urszuli Makosz z Zespołem. Wokalistka to charyzmatyczna pieśniarka specjalizująca się w pieśniach żydowskich. Koncert „Pieśni Żydów Sefardyjskich” zawiera pieśni o zróżnicowanej tematyce i nastroju, w trzech żydowskich językach; tradycyjne i autorskie piosenki w języku jidysz, pieśni w języku hebrajskim oraz utwory w języku ladino, charakterystyczne dla kultury muzycznej żydów sefardyjskich, w których słychać wpływ muzyki hiszpańskiej, arabskiej i bałkańskiej. Program powstał w 2007 roku i został zaprezentowany na większości festiwali kultury żydowskiej w kraju.

Projekt łączy żywiołowe i ekspresyjne brzmienia z nastrojowymi melancholijnymi dźwiękami piosenek śpiewanych i tworzonych w polskich „sztetlach”, m. in. przez Mordechaja Gebirtiga i innych twórców ludowych.

Urszuli Makosz występuje z solowymi recitalami, realizuje różnorodne projekty muzyczne, bierze udział w spektaklach muzycznych i musicalach. Występuje w kraju i za granicą (Wielka Brytania, Kanada, Szwecja, Niemcy Szwajcaria, Węgry, Słowacja).

Stypendystka KlezKanady i gość programu „East meets West” w Kanadzie. Stypendystka programu Kultura Odporna Miasta Kraków. Współpracuje z gwiazdą światowych scen klezmerskich, Christianem Dawidem (projekt”Bluer than Blue”; zespołem Klezzmates (projekt „Lament pustych domów”, reż. Miron Zajfert); krakowskim poetą Michałem Zabłockim (monodram muzyczny „W niepokoju”); Darkiem i Dorotą Wasilewskimi (udział w koncercie „Muzyka jest kobietą” w Teatrze Polonia) oraz Teatrem Szczęście w Krakowie („Szczęśliwe Piosenki Marka Grechuty”). Bierze udział w projekcie „Ars longa” śpiewając pieśni Piotra 'Kuby” Kubowicza, produkcji Stajni Artystycznej Marcinków.

Wykonała partie wokalne w spektaklach „Wielka Szpera” – na podstawie dzienników Józefa Zelkowicza oraz „Pamiętnik Żyda Legionisty”, reż. Andrzej Maria Marczewski. Wystąpiła gościnnie z kabaretem Piwnica Pod Baranami (m.in.. podczas „Koncertu dla Piotra S.” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Brała również udział w widowisku LOGOS podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej oraz w The Leonard Cohen Event w Synagodze Tempel w Krakowie. Wzięła udział w zdjęciach do filmu „Who will write our history”, reż. Roberta Grossman oraz serialu „Król”, reż. J. P. Matuszyński, w oparciu o powieść Szczepana Twardocha. Wystąpiła na większości festiwali związanych z kulturą żydowską, m.in. na XV, XVII i XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, XIII Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, Międzynarodowych Spotkaniach z Kulturą Żydowską w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Współpracowała z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (płyta CD „Pieśni getta”) oraz Krakowską Operą Kameralną (konsultacje pieśni jidysz).

październik 28 2023

Szczegóły

Data: 28 października 2023
Godzina: 19:00
Cena biletu: 25zł
Kategoria: ,

Miejsce

SCK Park Tradycji

ul. E. Orzeszkowej 12
Siemianowice Śląskie, 41-103

+ Google Map

Telefon:

(32) 765 27 40

Organizator

Siemianowickie Centrum Kultury
Telefon: 32 228 72 80
E-mail:
WWW: Przejdź do strony
Skip to content