Teatr z Suszca „ROMANSJADA”

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Zapraszamy Państwa na spektakl „ROMANSJADA” w wykonaniu Teatru z Suszca.

ROMANsjada to kolejna sztuka autorstwa Moniki Panfil, reżyserowana przez Bogusława Musiolika i autorkę tekstu. Jest to komedia pomyłek, pełna zwrotów akcji i zaskakujących sytuacji. Napisana gwarą, mocno osadzona w lokalnej, śląskiej społeczności, pełna humoru, zabawna opowieść o losach współczesnej rodziny.

„ROMANsjada” to dwie godziny doskonałej rozrywki dla każdego!

Zespół Teatralny powstał w 1999 roku, z inicjatywy Anny Kine -członkini Związku Górnośląskiego – Koło Suszec. Wtedy to, z okazji 10-lecia powstania Koła, odbyły się pierwsze Dni Suszca, w czasie których zaprezentowano “Wesele na Górnym Śląsku”. Ogromne zainteresowanie, jakim cieszył się spektakl, zaowocowało ukonstytuowaniem się Amatorskiego Zespołu Teatralnego i wielokrotnymi występami na scenach całego Śląska. Co więcej, jeden z aktorów – Bogusław Musiolik, napisał kolejne sztuki przedstawiające dalsze losy rodziny Pogorzałków. Również te spektakle tworzą obraz wielopokoleniowej rodziny śląskiej, przedstawiając różnorodne tradycje (np. te związane z Bożym Narodzeniem czy tzw. “Zielonymi Świątkami”). Co ważne, są do nich przemycane obserwacje autora na temat życia codziennego Suszca i zdarzeń współczesnych. Ta wielowymiarowość pozwala na lepsze zrozumienie ciągłości kultury Śląska.

Oprócz cyklu związanego z rodziną Pogorzałków, Amatorski Zespół Teatralny ma w swoim repertuarze sztuki innych autorów, zaadaptowane na potrzeby Zespołu oraz takie, których twórcami są członkowie grupy.

Amatorski Zespół Teatralny wystawiał swoje sztuki niemal na całym Śląsku, uczestnicząc w wielu ważnych wydarzeniach regionu, m. in. Kongresie Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, Tyskich Spotkaniach z Folklorem, “Spotkaniach pod Brzymem” czy “Śląskich Godach”. Do istotnych  występów należy zaliczyć także ten w Bibliotece Ślaskiej, w czasie rozdania nagród im. Juliusza Ligonia.

Z okazji 20-lecia istnienia Zespół Teatralny został uhonorowany nagrodą im. W. Korfantego przyznawaną przez Związek Górnośląski oraz Statuetką Żubra Pszczyńskiego.

kwiecień 14 2024

Szczegóły

Data: 14 kwietnia (niedz..)
Godzina: 17:00
Cena biletu: 30zł – 40zł
Kategoria: , ,

Miejsce

SCK Park Tradycji

ul. E. Orzeszkowej 12
Siemianowice Śląskie, 41-103

+ Google Map

Telefon:

(32) 765 27 40

Organizator

Siemianowickie Centrum Kultury
Telefon: 32 228 72 80
E-mail:
WWW: Przejdź do strony
Skip to content