Spotkanie Podróżników- wyprawa rowerowa zimą przez góry Ałtaj i stepy Mongolii

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Na kolejne Spotkanie Podróżników zapraszamy do Siemianowickiego Centrum Kultury – Bytków w czwartek 22 lutego o godzinie 18.00. Jak zwykle nie zabraknie ciekawych opowieści z dalekich i bliskich wypraw do inspirujących miejsc. Wstęp wolny.

Tym razem Jadwiga Marchwica opowie o wyprawie rowerowej zimą przez góry Ałtaj i stepy Mongolii. 

Trzy dziewczyny, dwóch chłopaków, pięć rowerów i syberyjska zima. Tak wyglądał 8. etap sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree. W najbardziej świąteczny miesiąc w roku – grudzień – przejechali blisko 1200 kilometrów przez góry Ałtaj. Świętego Mikołaja przyjmowali w namiotach rozbitych w przyczepie tira, na granicy rosyjskiej – zamknięci za drutem kolczastym – spędzili wigilię Bożego Narodzenia, a nowy 2018 rok przywitali w Mongolii.

Spotkali się z prawdziwym szamanem, mieli czworonożnego przewodnika stada i głęboko wierzą w to, że przez najbardziej tajemniczą przełęcz Czike-Taman przeprowadził ich bezpiecznie dobry duch. Przede wszystkim jednak przez cały czas było zimno. Bardzo zimno…

Co i jak szybko zamarza przy temperaturze -40 stopni Celsjusza? Czy zimą lepiej jeździ się z górki, czy pod górkę? I ile kilometrów można przejechać z sakwami na single-speedzie po mongolskich bezdrożach?

„Jednak nie zamiorzli!” to spotkanie z uczestnikami najtrudniejszego, najbardziej wymagającego i najbardziej niebezpiecznego etapu pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree. To historia pięciu czerwonych bohaterów i ich tajemniczego psa, którzy przez granicę rosyjsko-mongolską przejechali „z dziadkiem mrozem w sakwach”. To także przypomnienie wspaniałego projektu, jakim była pierwsza w historii rowerowa sztafeta dookoła świata „Bike Jamboree 2017-2019”.

W ich imieniu relację przedstawi Iśka Marchwica – dziennikarz, etnomuzykolog. Miłośniczka muzyki wschodu oraz wędrówek po polskich górach. Współzałożycielka portalu Etnosystem.pl. W polskich Tatrach przeszła prawie każdy szlak i zdobyła prawie każdy szczyt i przełęcz dostępne dla turystów pieszych. Miłośniczka Pienin i regionu Szczawnicy. W grudniu 2017 roku wzięła udział w 8. etapie rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree, przejeżdżając z czwórką towarzyszy z Rosji do Mongolii przez góry Ałtaj w warunkach srogiej syberyjskiej zimy. Zawodowo – kierownik krakowskiego Domu Kultury w Nowym Bieżanowie.

luty 22 2024

Szczegóły

Data: 22 lutego (czw..)
Godzina: 18:00
Kategoria: ,

Miejsce

SCK Bytków

ul. Niepodległości 45
Siemianowice Śląskie, 41-106

+ Google Map

Telefon:

32 228 72 80

Skip to content