Rzecz o jelyniokach i kabotku, czyli strój (nie)odświętny – premiera filmu dokumentalnego

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Zapraszamy na premierowy pokaz filmu dokumentalnego autorstwa Tadeusza Żalika pt. „Rzecz o jelyniokach i kabotku, czyli strój (nie)odświętny”. Obraz ma na celu propagowanie lokalnych tradycji, będących integralną częścią dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska, a szczególnie tradycji dzielnicy (dawniej wsi) Przełajka. Dzięki lokalnej działaczce i zawodowej krawcowej – Wandzie Bujoczek – kilka lat temu udało się odtworzyć tradycyjny strój z Przełajki. Strój ten występuje w 3 wariantach – męskim, kobiecym i dla panien niezamężnych. Dziś jest on nieodzownym elementem również przywróconej tradycji procesji Bożego Ciała, której historia sięga wielu pokoleń wstecz. Ponadto strój wykorzystywany jest przez artystów Zespołu Pieśni i Tańca “Siemianowice”, który skupia w swoich szeregach osoby młode, co prowadzi do przedłużenia żywotności tradycji.
Główną bohaterką filmu jest Wanda Bujoczek, a towarzyszą jej inne osoby z Siemianowic na co dzień zaangażowanie w kultywowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Film powstał w ramach zadania „współ / kultura, vol. 3”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne”.

listopad 10 2023

Szczegóły

Data: 10 listopada 2023
Godzina: 19:00
Kategoria: , ,

Miejsce

SCK Park Tradycji

ul. E. Orzeszkowej 12
Siemianowice Śląskie, 41-103

+ Google Map

Telefon:

(32) 765 27 40

Organizator

Siemianowickie Centrum Kultury
Telefon: 32 228 72 80
E-mail:
WWW: Przejdź do strony
Skip to content