Kwestia Kultury „Ociepka – Portret Mistyczny” – Teatr w Parku Tradycji

Ładowanie Wydarzenia

Spektakl inspirowany postacią Teofila Ociepki, śląskiego malarza nieelitarnego związanego z Grupą Janowską. Kolejna produkcja teatralna Stowarzyszenia KwestiaKultury tym razem angażująca profesjonalnych aktorów ze Śląska. Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów jubileuszu 75-leciaistnienia Grupy Janowskiej.

“Interesowało go wszystko, co dotyczy świata ducha – zajmował się więc magią, proroctwami, pismem runicznym, (…). Równie poważnie traktował śląski folklor wierzeniowy, w tym wszystkie mityczne przekazy i demony ze Skarbnikiem i Utopcem na czele” – Tak o Teofilu Ociepce pisze antropolog kultury Seweryn Aleksander Wisłocki. Niesamowita postać robotnika, mistyka i malarza doczekała się wyniesienia na scenę teatralną. Sztuka oparta na prawdziwych wydarzeniach skłaniać będzie do rozważenia tego, czym jest prawda. Czy jest to ta szara, do bólu realistyczna rzeczywistość, czy może rzeczy ukryte w barwnych przekazach i wierzeniach przodków? Poszukując odpowiedzi na to odwieczne pytanie proponujemy podróż w świat gdzie metafizyka uwikłana jest w relacje osobiste i codzienne dylematy. W plastycznym obrazie scenicznym zobaczyć będzie można zderzenie surrealizmu z prostotą i brudem, charyzmatyczne osobowości, groźbę końca świata oraz świętą Barbarę w kryzysie.

Wyprodukowano w ramach konkursu “Teatrogranty” Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek –Katowice Miasto Ogrodów.

Scenariusz i reżyseria: Wojciech Wójcik, Choreografia: Natalia Wojsyk

Obsada:

Jakub Podgórski (Teofil Ociepka), Małgorzata Grund-Bismor (Izabela Stachowicz), Tomasz Frąszczak (Otton Klimczok), Natalia Wojsyk (Święta Barbara)

Bilety – 30 zł. dostępne w kasach oddziałów Siemianowickiego Centrum Kultury oraz online.

kwiecień 21 2023

Szczegóły

Data: 21 kwietnia (pt..)
Godzina: 19:00
Kategoria: ,

Miejsce

SCK Park Tradycji

ul. E. Orzeszkowej 12
Siemianowice Śląskie, 41-103

+ Google Map

Telefon:

(32) 765 27 40

Organizator

Siemianowickie Centrum Kultury
Telefon: 32 228 72 80
E-mail:
WWW: Przejdź do strony
Skip to content