Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Siemianowickie Centrum Kultury – Park Tradycji zaprasza do udziału w VII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Małych Form „KARBIDKA 2019”, który zaplanowano na 25 i 26 października. Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

Festiwal Teatralny Małych Form KARBIDKA został zainicjowany w Siemianowickim Centrum Kultury w 2013 roku. Organizacja festiwalu jest odpowiedzią na rosnąca potrzebę prezentacji, promocji i popularyzacji teatru w społeczeństwie. KARBIDKA stała się miejscem prezentacji, którego brakuje dla wielu grup, teatrów, artystów, twórców, którzy częstokroć mogą pochwalić się bogatym dorobkiem artystycznym lub artystycznym wykształceniem, jednak nie mają możliwość uczestnictwa w festiwalach teatrów zawodowych, ponieważ takimi nie są, zaś na przeglądach ukierunkowanych dla młodych twórców brakuje dla nich miejsca, ponieważ są zbyt profesjonalni.

Festiwal skierowany jest dla ludzi, którzy w teatrze, w sztuce postrzegają sens, ideę oraz możliwość komunikacji. Festiwal ma charakter konkursowy, stąd też udział jury. Za każdym razem osoby oceniające występujących są wyjątkowymi postaciami związanymi z życiem teatralnym – dyrektorzy publicznych teatrów, kierownicy literaccy, redaktorzy, niezależni twórcy o bogatym dorobku artystycznym.

W poprzednich edycjach występowali artyści m in. z Wrocławia, Będzina, Orzesza, Częstochowy, Katowic, Krakowa, Stalowej Woli. Teatry prezentują różny rodzaj wypowiedzi artystycznej – monodramy, kreacje zbiorowe, teatry słowa, ruchu.

 

PROGRAM TEGOROCZNEJ „KARBIDKI”:

Piątek 25 października: spektakle konkursowe:

godz. 16.00 – Teatr Safo z Rydułtów ze spektaklem pt „Gehinom”
Teatr SAFO to istniejąca od 2010 roku grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, ale przede wszystkim pasjonatów, która w różnych składach stworzyła 17 spektakli. Eksperymentujemy, poszukujemy, odkrywamy i lubimy bawić się materią teatralną na wszelkie sposoby. Spektakl „Gehinom” powstał na bazie szczątkowych informacji i kilku zdjęć, z których aktorzy Teatru SAFO plotą wzruszającahistorie o żydowskiej rodzinie Ryba, która przed II Wojną Światową mieszkała w Rybniku. Głównymi bohaterkami są siostry Gienia i Stefcia Ryba, które okropieństwo wojny odczuły z całą siłą, ale „Gehinom” wbrew pozorom nie jest spektaklem o śmierci, a o życiu.

godz. 17.30 – Teatr Zielone Słońce z Dąbrowy Górniczej ze spektaklem pt. „Święci osiedlowi”
Przedstawienie „Święci osiedlowi” w reżyserii Kamila Katolika to lalkowy spektakl jednego aktora, powstały na podstawie „Żywotów świętych osiedlowych” autorstwa Lidii Amejko. Nawiązuje formą do popularnych w średniowieczu żywotów świętych, ukazujących ich czyny i przykłady męczeństwa, co w założeniu miało rozpowszechniać umoralniające wzorce i postawy. Tymczasem świat przedstawiony w spektaklu to pospolite osiedle, współczesne blokowisko, na którym rozgrywają się losy jego mieszkańców. Widzowie z bezpiecznej perspektywy, wiedzeni opowieścią wszechwiedzącego narratora, wtajemniczani są w perypetie kolejnych bohaterów, niczym w biografie świętych.

godz. 19.15- Teatr Gry i Ludzie z Katowic ze spektaklem pt. „Krawcowa”
Przez lata nauczyłem się, co w sukience jest najważniejsze: kobieta, która ją zakłada (I. Saint-Laurent). Co można powiedzieć o sukience? Co sukienka może powiedzieć o kobiecie? Czy są wyjątkowe sukienki, tak jak kobiety mogą być wyjątkowe?Historia zakładu krawieckiego oparta na autentycznych wydarzeniach to doskonały punkt wyjścia do rozważań o naturze i niezwykłej sile kobiet, ich kreatywności w czasach przemian społecznych, ich pomysłowości w poszukiwaniu wzorców i kreowaniu siebie. Kobieta -krawcowa musiała cechować się niezwykłą siłą ducha, lotnym umysłem, otwartością  na nowe i jednocześnie zrozumieniem potrzeb swojej klienteli, która potrzebowała nie tylko ubioru, lecz także zaznaczenia własnej osobowości i indywidualności.

 

Sobota 26 października: spektakle konkursowe:

godz. 16.00 – Teatr Martwej Wyobraźni z Krakowa ze spektaklem pt. „Go”
„Go” jest impresją ukształtowaną pod wpływem dramatu Samulea Becketta „Czekając na Godota” oraz muzyki Wagnera. Nie jest to spektakl, nie jest to performance, to efemeryczna obecność wyznaczająca granicę absurdu, groteski i cierpienia. Wydarzenie jest żywym obrazem koncentrującym się wokół odchodzenia, bólu i ludzkiej ułomności. Teatr Martwej Wyobraźni jest teatrem eksperymentalnym działającym w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży.

godz. 17.30 – Studio Teatralne Julii Kotarskiej – Rękosz z Warszawy ze spektaklem pt. „Anna Frank”
Anna Frank jest dziewczyną jak inne: ma 13 lat, trzynastoletnią wrażliwość i trzynastoletnie marzenia, a Amsterdam, jedno z centrów europejskiej cywilizacji i kultury, tętniące życiem portowe miasto, staje się z każdym dniem coraz ciaśniejszy. W końcu staje się ciasną klatką, w której rodzina jak inne próbuje imitować normalność, choć każdy dzień odsłania prawdę, że wszyscy ukryci w niej ludzie są tak naprawdę zwierzyną łowną. Spektakl „Anna Frank” nie jest żadnym studium i niczego nie analizuje, bo analiza to aktywność umysłu, a materią i ostatecznym efektem teatralnego są emocje. „Anna Frank” jest przede wszystkim świadectwem siły i woli życia.

godz. 19.15 – Angelika Panas z Wałbrzycha ze spektaklem pt. „Ja, Mania”.
Angelika Panas to studentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Pomimo, że na co dzień studiuje prawo to od wielu lat jest zafascynowana teatrem. „Ja, Mania” to monodram stworzony na podstawie dramatu Artura Pałygi ,,W promieniach”. Spektakl przekrojowo ukazuje życie Marii Skłodowskiej-Curie. Jest swego rodzaju spojrzeniem przez okno czyjegoś domu. Jednak polska noblistka jest jedynie pretekstem, przykładem człowieka, który dąży do celu, do spełnienia marzenia…  Sceny ukazujące różne etapy życia, role społeczne oraz rodzaje dialogów, które występują w życiu każdego z nas, przybliżają nam nie tylko obraz Marii, ale i nas samych.

godz. 20.30 – ogłoszenie wyników, zakończenie.

 

Niedziela 27 października: Postscriptum
godz. 16.00 – Postscriptum: Studenckie Koło Teatralne ze spektaklem pt. „Kobieta w sytuacji krytycznej”.

 

Regulamin i karta zgłoszenia:

KARBIDKA-2019-REGULAMIN-I-KARTA-ZGŁOSZENIA- (1)

 

październik 25 2019

Szczegóły

Start: 25 października 2019 | 16:00
Koniec: 26 października 2019 | 22:00
Cena biletu: FREE
Kategoria: , , , ,

Miejsce

SCK Park Tradycji

ul. E. Orzeszkowej 12
Siemianowice Śląskie, 41-103

+ Google Map

Telefon:

(32) 765 27 40

Organizator

Siemianowickie Centrum Kultury
Telefon: 32 228 72 80
E-mail:
WWW: Przejdź do strony
Skip to content