II edycja Festiwalu Gieshe

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

W najbliższy weekend 10-11 listopada zabierzemy Państwa w podróż do czasów industrialnego Śląska w okresie rozkwitu przemysłu, za sprawą II edycji Festiwalu Giesche pt.: „Istota Gieshe”. Będzie to niezwykłe wydarzenie, historycznie związane z kulturą i tradycją Górnego Śląska.
Wydarzenie będzie się odbywać w Walcownia gdzie 10 listopada nastąpi oficjalne otwarcie, jak również w Miejski Dom Kultury „Szopienice – Giszowiec” w Katowicach Filia nr 2 – Plac pod Lipami, Oddział Muzeum Historii Katowic -Dział Etnologii Miasta, Szyb Prezydent – Sztygarka Chorzów oraz SCK – Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich.

Festiwal „Istota Giesche”, swoim zamysłem wpisuje się w ideę przewodnią, którą jest „Industrialny organizm”. Jest on punktem wyjścia do zrozumienia tego, jak ważną rolę odgrywał przemysł w regionie Górnego Śląska. Ważnym aspektem jest również to, jak różnorodne obiekty przemysłowe wspólnie tworzyły przemysłową sieć górnośląskiej gospodarki.

W celu uatrakcyjnienia festiwalu, przygotujemy również szereg warsztatów związanych z historią i kolorytem regionu. Dołożymy też starań, by uchylić rąbka gardiny w familokach i podejrzeć, jak wyglądało życie na Śląsku w XIX w., a jak wygląda teraz. Będziemy przetwarzać węgiel, heklować bądź sztrikować, tworzyć galandy, zrobimy porządek w szranku oraz przekonamy się, jak nasi uczestnicy wyobrażają sobie beboka, heksę i inne śląskie straszki. Nie zabraknie także spotkania z kuchnią regionalną oraz chwili z silnym głosem śląskich kobiet. Pobyt w każdym z obiektów rozpocznie się lub zakończy kulturalną atrakcją specjalną – spektaklem czy koncertem.

https://www.facebook.com/events/315791932338475/

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny
Organizator: Muzeum Histori Cynku WALCOWNIA oraz kolektyw artystyczny Lufcik na Korbkę

Projekt dofinansowany ze środków województwa śląskiego

 

Program wydarzenia:

Sobota, 10 listopada

Muzeum Hutnictwa Cynku „Walcownia” w Katowicach – Szopienicach
13:00 – Głos śląskich kobiet – warsztaty wokalne z Katarzyną Dudziak, „Krzikopa”
14:00 – Warsztaty „Piękny recykling”
16:00 – Koncert zespołu „Rube Świnÿe”

Osiedle Giszowiec – Miejski Dom Kultury „Szopienice – Giszowiec” w Katowicach, Filia nr 2 – Plac pod Lipami
16:00 – Warsztaty kulinarne „Gůmiklyjzy bez tajemnic”
18:00 – Spektakl „Jak górnik Śmierdzirobotka ze Skarbnikiem się spotkał”, Lufcik na Korbkę

Osiedle Nikiszowiec – Oddział Muzeum Historii Katowic -Dział Etnologii Miasta
16:00 – Spektakl „Majstersztyk”
17:00 – Warsztaty manualne tworzenia teatru cienia

Niedziela, 11 listopada
Szyb Prezydent – Sztygarka Chorzów
11:00 – Spektakl „Teo, śląski dinozaur”, Lufcik na Korbkę
12:00 – Warsztaty „Sztrikowanie i heklowanie na zawołanie”

Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich
15:00 – Teatr opowieści – Baśnie na warsztacie „Historie robotów”
16:00 – Warsztaty „Drzwi do przeszłości i przyszłości”

Festiwal „Istota Giesche” w SCK- Parku Tradycji zaczyna 11 listopada o godz. 15:00 spotkanie z teatrem opowieści, a w nim z Mateuszem Świstakiem i Baśniami na warsztacie. Jest to spotkanie zarówno dla młodszych, jak i starszych. Dawno, dawno temu, gdzieś za Cieśniną Andromedzką żyli sobie Palibaba-intelektryk, Królewna Elektrina i robot Automateusz… „Bajki robotów” Stanisława Lema w wykonaniu Mateusza Świstaka łączą światy na pozór sobie obce: baśniową akcję przenoszą w kosmos, a księżniczki i czarodziejów zamieniają na inteligentne i przede wszystkim obdarzone uczuciami maszyny. Powstaje w ten sposób utwór wymykający się wszelkim klasyfikacjom, dzieło, które może być słuchane przez młodszych odbiorców, ale także przez wymagających miłośników fantastyki naukowej, skrzące się błyskotliwym humorem i arcyzabawną groteską.

Po spotkaniu z opowieścią, czas na odrobinę aktywności twórczej. Drzwi do przeszłości i przyszłości – podczas warsztatów manualnych stworzymy drzwi, które zatopimy w naturalnej przestrzeni Parku Tradycji. Drzwi będą prowadzić nas do przeszłości – czasów rewolucji przemysłowej oraz przyszłości – rzeczywistości poznanej podczas spotkania z „Bajkami robotów”. Swoiste połączenie: czasu i przestrzeni, elementów organizmu, obiektów biorących udział w Festiwalu.

Wstęp na spektakl i warsztaty jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne w sklepiku SCK – Parku Tradycji tel. 032 765 27 40 wew. 16 (godziny otwarcia: poniedziałek – czwartek godz. 11.00-17.00, piątek- sobota godz. 12.00-18.00). 

listopad 10 2018

Szczegóły

Start: 10 listopada 2018 | 15:00
Koniec: 11 listopada 2018 | 18:00
Cena biletu: FREE
Kategoria: , , , ,

Miejsce

SCK Park Tradycji

ul. E. Orzeszkowej 12
Siemianowice Śląskie, 41-103

+ Google Map

Telefon:

(32) 765 27 40

Skip to content