Siemianowickie historie – kroniki kryminalne

Siemianowickie historie – kroniki kryminalne

Każde chyba miasto ma niezliczoną ilość opowieści, które odeszły w zapomnienie i nie zachowały się w pamięci zbiorowej, ale też nie całkiem zostały zamazane przez czas. A skoro tak – zadaniem historyka jest zbadanie tego, co da się zbadać, co jest nadal dostępne dzięki materiałom źródłowym. Nie wszystko, co znajdziemy w przeszłości, będzie może atrakcyjne dla współczesnego odbiorcy. Ale jeżeli znajdziemy coś, co i dziś działa na wyobraźnię i emocje – grzechem byłoby się tym nie podzielić…
Siemianowickie Centrum Kultury właśnie zainicjowało nowy cykl popularyzatorskich filmów o tematyce historycznej „Siemianowickie historie”. Za stronę merytoryczną projektu odpowiada historyk z Michałkowic, współpracujący od kilku lat z naszą instytucją, dr Marcin Wądołowski. Jest on autorem fanpage’a Michałkowice – miejsce z historią, miejsce dla historii, który powstał ok. 2 lata temu jako pokłosie realizowanego przez SCK programu współ / kultura. Obecnie realizowany cykl krótkich filmów dokumentalnych jest swego rodzaju poszerzeniem treści systematycznie pojawiających się na fanpage’u Wądołowskiego.
W pierwszym odcinku zaglądamy do przedwojennej prasy z terenu gmin, które dziś tworzą Siemianowice, a konkretnie – do niezwykle popularnych ówcześnie kronik kryminalnych. Dokument o kronikach kryminalnych zdecydowaliśmy się podzielić na dwie części – w pierwszej (już dostępnej) prezentujemy ciekawe i zaskakujące materiały mieszczące się w kategoriach TRAGEDIE i SENSACJE; w kolejnym, który ukaże się w przyszłym tygodniu, poświęcimy uwagę ROZRÓBOM i POLITYCE, czyli echom tzw. powstań śląskich.
Zapraszamy do oglądania!

Skip to content