Akademia Dziennikarska

Akademia dziennikarstwa skierowana jest do młodzieży w wieku od 15 do 19 lat, którą interesuje fotografia, filmowanie oraz przeprowadzanie relacji z wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Akademia ma za zadanie zapoznać młodzież z podstawami dziennikarstwa: jak znaleźć temat, jak się za niego zabrać, co to jest research, dokumentacja, jak pomysł przelać na papier/fotografię/video.
Omówione zostaną podstawy fotografii, rodzaje kadrowania w filmie, sposoby realizacji materiałów – prasowych i video, a także wykorzystanie narzędzi, które młodzież ma przy sobie na co dzień – np. smartfona. Nie zabraknie również podstaw prawnych, które każdy dziennikarz musi znać.
Projekt jest skierowany dla młodych, którzy dzięki warsztatom będą w stanie sami stworzyć recenzję, fotorelację lub video (forma dowolna).
Owocem spotkań może być profil na portalu społecznościowym, który będzie pokazywał czym uczestnicy zainteresowali się w trakcie warsztatów – czy to fotografią, czy relacjami z wydarzeń kulturalnych, czy też wywiady z ludźmi związanymi z kulturą, prowadzącymi ciekawe inicjatywy kulturalne w naszym mieście, sondy z mieszkańcami na temat wydarzeń itp. Profil na portalu społecznościowym może być połączony z kanałem na YouTube lub profilem na instagramie. Być może uda się wynegocjować rubrykę w lokalnej prasie.
W praktyce istnieje wiele możliwości na stworzenie dowolnego materiału dziennikarskiego, gdyż samo Siemianowickie Centrum Kultury oferuje multum zajęć, koncertów, inicjatyw, które młodzi dziennikarze mogą podglądać, fotografować, gdzie mogą znaleźć ciekawych rozmówców.
Akademia dziennikarstwa ma również docelowo pełnić rolę społecznego biura prasowego projektu współ / kultura. Młodzi adepci sztuki dziennikarskiej będą towarzyszyć realizatorom innych inicjatyw podczas działań i będą zapewniać wsparcie promocji całego projektu poprzez systematyczne relacjonowanie postępów w ramach poszczególnych inicjatyw.

Barbara Jendrzejczyk –dziennikarka telewizyjna w TVP Katowice, ale również założycielka firmy ,,Piszę składam pstrykam’’.  Absolwentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Interesuje się tańcem i fotografią.

W 2006 r. rozpoczęła pracę w tygodniku „Życie Siemianowic”, w którym pełniła funkcję zastępcy redaktora naczelnego. Współpracowała z tytułami takimi jak „Super Express”, „Dziennik Zachodni”, „Phono”, „Akademicki Przedsiębiorca”, „Ferwa”, „MMSilesia”, „Bez Wyjątku”, sieć portali miejskich BlizejMiasta.pl. Od 2013 r. związana jest z  katowickim ośrodkiem TVP, gdzie współtworzy „Magazyn Reporterów Telewizji Katowice”. Jej reportaże są emitowane również na antenie ogólnopolskiej w programach: „Magazyn Ekspresu Reporterów”, „Reporter Polski” oraz „Telekurier”.  Nagrodzona wieloma nagrodami. W 2016 roku otrzymała nagrodę Rady Programowej Oddziału TVP S.A. w Katowicach, za reportaż „Wygrać życie”. Otrzymała również III nagrodę na Festiwalu Filmów Emigracyjnych – Emigra, za reportaż „Polak brazylijski”, II nagrodę w Konkursie Dziennikarskim Silesia Press, za reportaż „Wygrać życie” oraz wyróżnienie na XI Festiwalu Polonijnym „LOSY POLAKÓW” za reportaż „Polak brazylijski”.

Link do strony na Facebooku: https://www.facebook.com/akademiadziennikarstwasiemce/


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 172