Spotkanie z Józefem Krzykiem

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Siemianowickie Centrum Kultury-  Zameczek, Stowarzyszenie WRAZIDLOK i Miejska Biblioteka Publiczna im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich zapraszają 9 września o godz. 17.00 do SCK Zameczek na wykład Józefa Krzyka – historyka, dziennikarza i publicysty. Tematem spotkania będzie konflikt między Wojciechem Korfantym a Józefem Piłsudskim, który podzielił w latach dwudziestych i trzydziestych mieszkańców Górnego Śląska. Wygłaszane w tamtym czasie przez wrogów Korfantego sądy i opinie po prawie stu latach wciąż są powtarzane – jakby na ironię również przez takie osoby, które wrogo odnoszą się do tradycji piłsudczykowskiej.

Obaj wielcy politycy mieli zupełnie różne doświadczenia – Korfanty został ukształtowany przez system parlamentarny kajzerowskich Niemiec, w których wszyscy obywatele mogli brać udział w życiu politycznym, nawet jeśli ich działania i poglądy nie odpowiadały władzom. Gdy Korfanty przeszedł przez polityczny uniwersytet w Reichstagu i jako redaktor kilku kolejnych wydawanych przez siebie polskich gazet, Piłsudski hartował się na syberyjskiej zsyłce i w nielegalnych działaniach wymierzonych w rosyjskie samodzierżawie.

Gdy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, stery państwa objął Piłsudski. Poparty został przez wojsko oraz swoje dawne środowisko polityczne (socjalistów). W połowie listopada 1918 sprzeciwił się przystąpieniu Korfantego do rządu. W tamtym momencie ta decyzja nie była raczej spowodowana osobistymi animozjami. Sprzeciw Piłsudskiego wynikał z tego, że Korfanty był popierany przez prawicę (głównie endecką), mocno skonfliktowaną z zapleczem politycznym Naczelnika Państwa.

Kilkanaście miesięcy później – na początku 1920 roku – Piłsudski mianował jednak Korfantego polskim komisarzem plebiscytowym na Górnym Śląsku. Uznał w ten sposób, że nikt inny do tej roli lepiej się nie nadaje. 

Już w trakcie przygotowań do plebiscytu nasilał się konflikt między Korfantym a dążącymi do rozwiązań militarnych wojskowymi – zarówno tymi wywodzącymi się ze Śląska (Karol Gajdzik z Siemianowic), jak i z zewnątrz (np. Michał Grażyński). Na pytanie: „Korfanty czy Piłsudski?” odpowiadali oni na ogół: „Piłsudski!”. 

Wykłady odbędą się  ramach projektu „Biblioteka blisko Człowieka” – konkursu na inicjatywy oddolne „Przyjdź do nos, jest blisko”,który realizuje Miejska Biblioteka Publiczna im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich.

Wykłady dofinansowane ze środków Ministra Kultury i  DziedzictwaNarodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.   na lata 2021 – 2025 Priorytet 4. Kierunek interwencji 4.1.
BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.

wrzesień 09 2022

Szczegóły

Data: 9 września 2022
Godzina: 17:00
Cena biletu: FREE
Kategoria: , ,

Miejsce

SCK Zameczek

ul. Oświęcimska 1
Siemianowice Śląskie, 41-103

+ Google Map

Telefon:

(32) 204 11 27

Organizator

Siemianowickie Centrum Kultury
Telefon: 32 228 72 80
E-mail:
WWW: Przejdź do strony
Skip to content