FESTIWAL FOTOGRAFII INDUSTRIALNEJ 2017

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Już 12.05.2016 o godz. 18.00 w SCK-Parku Tradycji rozpocznie się  III edycja Festiwalu Fotografii Industrialnej.  Ponad 200 zdjęć w ramach 21 wystaw będzie można oglądać tylko przez tydzień w dwóch obiektach na Szlaku Zabytków Techniki:  siemianowickim Parku Tradycji oraz Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi  Festiwal będzie dobrą okazją do spotkań, rozmów i dyskusji o dziedzictwie industrialnym.

 

Tegoroczna edycja Festiwalu rozpocznie się 12 maja o godzinie 18.00 w SCK Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich. Otwarcie tradycyjnie już poprowadzi  Izolda Czmok-Nowak.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć ponad 200 zdjęć przygotowanych w ramach 21 wystaw. Prace, podobnie jak w roku ubiegłym będą wyeksponowane tylko przez tydzień w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich oraz czeladzkiej Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

Wśród uczestników znaleźli się m.in. Pavel Zubek– czeski fotograf dokumentujący hutnictwo na całym świecie, słynny duet fotograficzny: Adrianna Nowak i Damian Zieliński z Bydgoszczy, oraz Marcin Burczyk, który w celu wykonania prezentowanych fotografii odwiedził ponad 250 obiektów w Polsce, Czechach, na Słowacji czy Ukrainie oraz  wielu innych fotografów, dla których industrialne krajobrazy stanowią wyzwanie artystyczne.

Organizatorzy w tej edycji festiwalu przygotowali dodatkowe niespodzianki. W sobotę 13 maja od godz. 10.00 – 13.00  w SCK – Parku Tradycji odbędzie się Industrialne Śniadanie ze Sztuką w tle – Federic Leger, a także spacer fotograficzny po przemysłowych zakamarkach Siemianowic.

Do Czeladzi zapraszamy w niedzielę, 14.05.2017 o godz. 11.00 na spotkanie autorskie z Rafałem Opalskim i grupą fotograficzną  współtworzących portal I LIKE ZAGŁĘBIE. Poprzednie edycje spotkały się z dużym entuzjazmem środowiska fotograficznego oraz kręgów związanych z ochroną dziedzictwa poprzemysłowego. Była to prezentacja twórczości fotografów zafascynowanych motywem industrialu. Podobnie jak w ubiegłym roku, atrakcją będzie konkurs na najlepszą wystawę III edycji festiwalu, którą  wskaże jury w składzie: Józef Wolny, Marek Locher oraz Marek Stańczyk.

W tegorocznej edycji nie zabraknie  spotkań autorskich z fotografami, prezentujących ich twórczość, dorobek i najnowsze projekty. Będzie również miejsce na poważne dyskusje i prezentacje dobrych praktyk w zakresie zachowania dziedzictwa poprzemysłowego.

Organizatorami festiwalu są: Siemianowickie Centrum Kultury – Park Tradycji, Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi

 

III FESTIWAL FOTOGRAFII INDUSTRIALNEJ

EKSPOZYCJA: 12-21.05.2016

SCK – PARK TRADYCJI – SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE, UL. E. ORZESZKOWEJ 12

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ „ELEKTROWNIA”, CZELADŻ, UL. DEHNELÓW 45

PROGRAM III FESTIWALU FOTOGRAFII INDUSTRIALNEJ

12.05.2017, piątek,  godzina 18.00, SCK  – PARK TRADYCJI SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE:

Uroczyste otwarcie Festiwalu, rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą wystawę II edycji Festiwalu Fotografii Industrialnej.

 

13.05.2017, sobota, godzina 18.00, SCK  – PARK TRADYCJI SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE:

– 10.00 –  Industrialne Śniadanie ze Sztuką w tle – Federic Leger (plener przed Parkiem Tradycji)
– 12.00 – Spacer fotograficzny po przemysłowych zakamarkach Siemianowic ( zbiórka  przed wejściem do Parku Tradycji)

 

14.05.2017, niedziela,  GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ „ELEKTROWNIA”, CZELADŹ

– 11.00 – spotkanie autorskie z Rafałem Opalskim i grupą fotograficzną  współtworzących portal I LIKE ZAGŁĘBIE

 

WYPOWIEDZI

 

 

KRYSTIAN NIEDBAŁ, DYREKTOR ARTYSTYCZNY FESTIWALU FOTOGRAFII INDUSTRIALNEJ:
„Z czasem nieuchronny rozpad obiektu, rdza, zanik kolorów wspierany naturalnym światłem pobudza naszą wyobraźnię do pewnych działań. To wszystko zmienia się w podróż po historii, która nie zasługuje na to, aby zostać zapomnianą”
„Wszystko, co przestaje lub przestało spełniać wyznaczone zadanie, zaczyna umierać śmiercią naturalną. Dla większości osób coś takiego staje się nieużytkiem i pustostanem, natomiast dla pewnej grupy pasjonatów fotografii staje się ono magiczne. Każdy obiekt, pojedyncze pomieszczenie i zakątek takiego miejsca przemienia się w coś zupełnie nowego, gdy starzeje się i ulega coraz większej naturalnej degradacji. Od wielu lat staramy się dokumentować tego typu obiekty, gdyż nie chcemy, żeby pamięć o nich uległa zapomnieniu, gdy nadejdzie ich kres”

„Obiekty industrialne od lat stanowią nieodłączny wizerunek Śląska i na stałe wpisały się nie tylko w jego historię, ale także codzienne życie mieszkańców. To właśnie one stanowią w znacznym stopniu dorobek regionu. To dzięki nim zawdzięczamy miejsca, w których mieszkamy, funkcjonujemy na co dzień, czy po prostu odwiedzamy. To ważne, żeby kultywować pamięć o nich, gdyż to nie są tylko zwykłe budynki, to historia ludzi i pokoleń, które pracowały na to, co mamy dziś. Mijając kolejny familok, kopalnię czy zakład przemysłowy pamiętaj o tym, że być może ktoś z Twojej rodziny dołożył kolejną „cegłę” do niego, a w tych kopalniach i zakładach pracowały pokolenia… być może i Ty należysz do jednego z nich”.
MONIKA POJDA – DZIEKOŃSKA – ZASTĘPCA DYREKTORA SIEMIANOWICKIEGO CENTRUM KULTURY:

„Bardzo cieszymy się, że po raz kolejny Festiwal Fotografii Industrialnej zagości w Siemianowicach Śląskich. Park Tradycji  –  to idealna miejsce do spotkań i dyskusji o zachowaniu dziedzictwa poprzemysłowego, a także adekwatna przestrzeń do ekspozycji prac artystów prezentujących sztukę  interpretacji industrialnej rzeczywistośc”i.

 

„Przed nami trzecia odsłona Festiwalu Fotografii Industrialnej. Warto pamiętać, że idea zorganizowania tego wydarzenia zostało zainicjowana przez środowisko fotograficzne i grupę społeczników skupionych wokół zagadnień związanych z  dziedzictwem poprzemysłowowym naszego regionu. Pomysłodawcą przeglądu był Sebastian Hojdys z grupy fotograficznej KWK KEWS, a inicjatorką spotkań i dyskusji związanych z rewitalizacją  przestrzeni industrialnych  – Joanna Budny z Kongresu Ochrony ZabytkówPark Tradycji w Siemianowicach Śląskich oraz Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi od 2015 roku wspierają pasjonatów, oferując przestrzeń ekspozycyjną i pomoc organizacyjną przy realizacji festiwalu. Połączenie zasobów siemianowickiej instytucji kultury i oddziału czeladzkiego muzeum z entuzjazmem pasjonatów fotografii industrialnej  z regionu, pozwala na stworzenia autentycznego, ciekawego wydarzenia, na które w imieniu wszystkich zaangażowanych stron serdecznie zapraszamy”.

 

„Nie bez przyczyny Festiwal Fotografii Industrialnej odbywa się w siemianowickim Parku Tradycji i czeladzkiej Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia. To właśnie symboliczne połączenie przestrzeni ekspozycyjnej Śląska i Zagłębia podkreśla industrialny charakter całego regionu”.

 

MAREK LOHER – FOTOGRAF, JUROR III EDYCJI FESTIWALU FOTOGRAFII INDUSTRIALNEJ.

Ogromnie jestem ciekaw prac zarówno konkursowych jak i wystawianych w tegorocznej edycji Festiwalu Fotografii Industrialnej. Przyznam, że w ubiegłorocznej – drugiej edycji – znałem twórczość większości autorów, ale także było kilka zaskakujących, mocnych projektów, z których najlepsze nagrodziliśmy. Tym razem również liczę na oglądnięcie przynajmniej kilku oryginalnych prezentacji, bo zarówno nowi autorzy, którzy postanowili realizować cokolwiek w konwencji tzw. Industrialu, jak i ci już dłużej znani, chcą i powinni szukać nowego – oryginalnego podejścia do tematu, aby rezultaty zaskakiwały widza pomysłem, wzbudzały ciekawość i pozostawały w pamięci na dłużej, kojarząc się jednoznacznie z danym autorem! –

maj 12 2017

Szczegóły

Start: 12 maja 2017 | 18:00
Koniec: 14 maja 2017 | 13:00
Cena biletu: FREE
Kategoria: , , ,

Miejsce

SCK Park Tradycji

ul. E. Orzeszkowej 12
Siemianowice Śląskie, 41-103

+ Google Map

Telefon:

(32) 765 27 40

Schedule

  • 12.05.2017, piątek, godzina 18.00, SCK - PARK TRADYCJI SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE:
  • Uroczyste otwarcie Festiwalu, rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą wystawę II edycji Festiwalu Fotografii Industrialnej.
  • 13.05.2017, sobota, godzina 18.00, SCK - PARK TRADYCJI SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE:
  • - 10.00 - Industrialne Śniadanie ze Sztuką w tle – Federic Leger (plener przed Parkiem Tradycji)
  • - 12.00 – Spacer fotograficzny po przemysłowych zakamarkach Siemianowic ( zbiórka przed wejściem do Parku Tradycji)
  • 14.05.2017, niedziela, GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ „ELEKTROWNIA”, CZELADŹ
  • - 11.00 - spotkanie autorskie z Rafałem Opalskim i grupą fotograficzną współtworzących portal I LIKE ZAGŁĘBIE
  •  
Skip to content